Dávkování aditiv do paliva

Autopůjčovna Praha

Dávkování aditiv do paliva

30.10 2021

Používání aditiv do benzínu nebo nafty je pro motor prospěšné, o tom není pochyb. O čem by ale člověk mohl popřemýšlet, je správné dávkování. To je obvykle napsané na obalu výrobku, jenže ne vždy může jít o správné dávkování. Výrobce aditiv pouze doporučuje, v jakém množství aditivum do paliva přidávat. Je doporučené množství zároveň ideální?

Základem úspěchu je použití správného typu aditiva pro agregát vašeho vozu. Aditiva se liší podle toho, jestli jde o zážehový motor spalující benzín nebo vznětový motor, který potřebuje naftu/diesel. U dieselových motorů se ještě rozlišují dva druhy aditiv. Letní směs a zimní směs (zimní směs obohacuje naftu o složky, které brání naftě v zamrzání).

Co se týče samotného dávkování, tak malé množství aditiva je skutečně málo. Sice motoru neublížíte, ale nedáte mu to, co by aditivum bylo schopno udělat. Sice s ním nebudete plýtvat a dlouho vám vydrží, bohužel v malém množství bude v podstatě k ničemu a ve výsledku jsou to jen vyhozené peníze. Na druhou stranu, pokud to s aditivem přeženete a přidáte ho do nádrže hodně, je to naprosto zbytečné. Opět platí, že se motoru nic nestane, aditivum bude fungovat, ale rozhodně nebude fungovat lépe, než kdybyste aplikovali adekvátní množství. U aditiv je nejdůležitější pravidelnost. To, že do nádrže jednou za čas oklopíte půl lahvičky motor nespasí. Akorát vyhodíte peníze do luftu.

Autopůjčovna Praha

Dávkování aditiv

Obecně platí, že je dobré dodržovat předepsané dávkování výrobce. Jsou ale i případy, kdy více aditiva neuškodí, ba naopak. Například u dieselových motorů se v zimě doporučuje mírně překračovat dávkování, nafta se tak lépe ošetří a odolá krutým mrazům.

Každý výrobce, každá značka má svoji recepturu, a tak si předepisují svá doporučená dávkování. To naleznete na obalu produktu. Aditiva dávkujte zhruba podle pokynů výrobce, v zimě u naftových motorů přidáním většího množství nic nezkazíte, jindy jsou to zbytečně vyhozené peníze. Co je ale opravdu důležité, je pravidelnost. Pokud chcete dosáhnout výsledků, musíte s každým tankováním aditivum do paliva přidávat, jinak jsou to opět vyhozené peníze.