Nadměrná spotřeba motorového oleje

Autopůjčovna Praha

Nadměrná spotřeba motorového oleje

15.08 2021

Motor bez oleje zkrátka fungovat nebude, to je jasné asi každému. Přesněji řečeno fungovat bude, ale nejspíš jen pár minut. Jenže situace není o moc lepší, pokud v motoru bude buď málo oleje, nebo naopak příliš mnoho. Ani jedna z variantu mu moc neprospívá a pro jeho správný chod a co nejdelší životnost je potřeba hladinu pravidelně kontrolovat.

Jestliže musíte často dolévat motorový olej, měli byste zbystřit. Možná nebude s vaším autem něco v pořádku. Dříve se olej takřka nedoléval, v dnešní době přeplňovaných motorů je situace odlišná a někteří výrobci považují spotřebu i jeden litr na tisíc kilometrů za normální. Pojďme si říci, jaké jsou příčiny nadměrné spotřeby oleje, co lze ještě tolerovat a co už nebrat na lehkou váhu.

Motor může žrát olej ze dvou důvodů

První z důvodů je nadměrné opotřebení motorových částí a vzniklé vůle, skrze které dochází k úniku a spalování oleje. Většinou jde o starší automobily, veterány nebo vozy s vysokým nájezdem dosahujícím až půl milionu kilometrů. Motor se postupně opotřebovává, pístní kroužky a ventily už netěsní jako dřív a najeté kilometry si vybírají svoji daň. Olej může unikat i do výfuku skrze turbo, což poznáte jednoduše. Auto bude při akceleraci silně modře kouřit.

A pak je tu druhý důvod, za kterým nestojí vysoké opotřebení motoru, ale naopak – nová konstrukční řešení v podobě nízko objemových turbomotorů. Ty spotřebovávají i jeden litr oleje na tisíc kilometrů. Ano, i to je možné a dokonce se o tom dočtete v uživatelské příručce. A proč tomu tak je? Na vině jsou emise, které musí být rok od roku nižší a nižší. A emise znamenají i snížení tření pohyblivých částí v motoru. No, a aby výrobce dosáhl co nejnižšího koeficientu tření, ubere na těsnosti a zvětší vůle, tudíž motor spotřebovává více oleje, než bylo zvykem.

Zmínili jsme spotřebu i litr oleje na tisíc kilometrů. Ano, je to možné, zvlášť u nových a nezajetých aut, kde jsou vůle větší a postupně se vymezují. V praxi pak budete dolévat zhruba sto až tři sta mililitrů na tisíc kilometrů. Díky bohu, že i v dnešní době existují automobilky, které dokáží vyvinout agregát, aniž byste jako řidič musel něco podobného řešit.

Autopůjčovna Praha

Jak často olej kontrolovat

V autoškole jsme se učili, co všechno by člověk měl kontrolovat před jízdou. Světla, pneumatiky, ale i hladinu motorového oleje. Popravdě ruku na srdce, kdo před každou jízdou zvedá kapotu a kouká se na rysku? Asi nikdo. Obecně doporučujeme kontrolovat hladinu po dlouhé ujeté vzdálenosti. Nedá se úplně říct, že byste měli kontrolovat olej každý měsíc. Někdo totiž za měsíc najede pět tisíc, jiný zase padesát kilometrů.

Majitelé moderních automobilů mají o starost míň. Auto samo díky čidlu v případě potřeby řidiči zahlásí, že nemá dostatek oleje a je potřeba jej dolít.

Co za olej použít?

Vždy se podívejte do uživatelské příručky, jaký olej vám výrobce k daném modelu předepisuje (především se zaměřte na viskozitu a specifikace). Ideální je nakupovat oleje od ověřených dodavatelů a značek. Může se stát, že by vám někdo prodal kopii z šedého dovozu.