Střešní stany na auto

Autopůjčovna Praha

Střešní stany na auto

20.08 2021

Pokud zrovna nemáte karavan nebo obytňák a přesto chcete projet Evropu křížem krážem, pravděpodobně budete řešit jednu zapeklitou otázku, a tou je ubytování. Při dnešních cenách penzionů, kempů a dalších ubytovacích zařízení si výlet za hranice vlastním autem spousta lidí rozmyslí. Pokud se chystáte jen ve dvou a máte alespoň kombíka, přespat se dá. Ve třech a více lidech už je to problém. Ovšem nabízí se i vcelku pohodlná a praktická varianta, a tou je střešní stan.

Co je střešní stan?

Vlastně jde o jakýsi střešní box/rakev, která je pevně ukotvena ke střeše a poskytuje posádce ubytování/nocleh. Na trhu je velké množství druhů, malé pro 2 osoby, velké pro 4 osoby, látkové nebo skořepinové.

Autopůjčovna Praha

Výhody střešního stanu

Střešní stany představují obrovskou svobodu v cestování. Můžete s nimi vyrazit kamkoliv a na jak dlouho budete chtít. Pokud se vám bude na nějakém místě líbit, klidně zůstanete déle či naopak. Dnes už neplatí, že by střešní stan byl výhradou pouze expedičních speciálů nebo SUV. Střešní stan pořídíte jak na osobák, klidně i Fabii, tak na dodávku.

  • Rychlost postavení a sbalení

Střešní stan oproti klasickému postavíte během minuty až dvou (záleží na typu a vaší zdatnosti). Navíc ráno se probudíte, slezete dolů, stan opět v rychlosti složíte a můžete jet. Nemusíte se zatěžovat balením spacáků, matrací, polštářů apod. Vše necháte uvnitř na další noc.

 

  • Cena

Za nějakých 30 000 až 50 000 Kč pořídíte slušné střešní stany od renomovaných výrobců. Naproti tomu karavan nebo obytný vůz už stojí stovky tisíc korun.

 

  • Komfort a volný prostor v autě

Spaní ve střešním stanu se dá přirovnat ke spaní na běžné posteli. Určitě záleží na kvalitě matrace. Širší stany nabízí uživateli ještě větší luxus a dostatek místa na lůžkoviny, které nemusíte uklízet. Dalším benefitem je pak spousta ušetřeného místa v autě. Nemusíte veškerou bagáž přehazovat na přední sedačky, abyste se večer mohli natáhnout.

 

  • Nenápadnost

Spousta řidičů si totiž myslí, že na střeše vezete opravdu velkou rakev. Jenže zdání klame, vy zaparkujete a za pár minut se ze zdánlivě obyčejného střešního boxu stává pohodlné ubytování.

Má střešní stan i nějaké nevýhody? Ano, pár se jich najde. Určitě počítejte s vyšší hmotností a těžištěm, které se odrazí jak na spotřebě, tak na ovladatelnosti. Při dálniční stotřicítce počítejte i s větším hlukem. Pozor dejte i na podjezdy, kde musíte přičíst k výšce vozu i výšku složeného stanu, která bývá cca 40 cm.

Jak se stan přidělává

Montáž stanu se liší dle typu. Obecně ale nejde o nic složitého. Střešní stan se montuje na střešní hágusy nebo rovnou příčníky. Příčníky pak tvoří nosnou konstrukci stanu.